XML English Abstract Print


گروه اورتز و پروتز، دانشکده توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران ، (Farahmandb1@yahoo.com)
چکیده:   (78 مشاهده)

مقدمه: یکی از عوارض قطع عضو که بیش از 80 درصد افراد آن را تجربه می‌کنند، درد فانتوم می‌باشد. از میان راهکارهای متنوعی که برای کاهش درد فانتوم به کارگرفته می‌شوند، راهکارهای مکانیکیِ غیرتهاجمی مانند ویبراسیون استفاده گسترده‌ای یافته‌اند. زیرا از طرفی عوارض و هزینه‌های درمان‌های دارویی و جراحی را نداشته و از طرف دیگر کارایی‌شان برابر و یا حتی بیش از دیگر راهکارها گزارش شده ‌است. اما با توجه به نیاز روزافزون جهت درمان این اختلال، اتخاذ شیوه‌های نوین درمانی در این زمینه لازم می‌باشد. از این رو هدف این مطالعه طراحی و ساخت لاینر سیلیکونی ارتعاشی و بررسی اثر آن بر شدت درد فانتوم بیماران دچار قطع عضو زیر زانو می باشد.
مواد و روشها: این مطالعه از نوع مداخله‌ای شبه تجربی بوده و در آن 8 فرد با قطع عضو یک ‌طرفه که از درد فانتوم شکایت داشتند شرکت نمودند. این آزمون در دو جلسه انجام شد. پس از قالبگیری از پای بیماران و ساخت لاینر ارتعاشی در جلسه اول، لاینر به بیماران داده شد و از آنان خواسته شد تا آنرا به مدت یک ماه استفاده نمایند. سطح درد بیماران طی دو جلسه آزمون با استفاده از پرسشنامه درد مک‌گیل اندازه‌گیری و نتایج آنها در نرم افزار SPSS همراه با آزمونهای شاپیرو –ویلک، تی زوجی و ضریب همبستگی پیرسون با هم مقایسه شد.
یافته‌ها: آنالیز داده‌ها نشان داد که پس از استفاده از لاینر ارتعاشی، تمام جنبه‌های درد شامل جنبه روانی درد، شدت میانگین درد، درد حاضر در زمان آزمون و نیز کلیت درد به طور معناداری کاهش یافت (P< 0.05). همچنین مشخص گردید که بین شدت جنبه روانی درد در دو جلسه آزمون همبستگی معناداری  وجود داشت (Pearson corr.= 0.861, Sig. = 0.006).  
نتیجه‌گیری: نتایج این مطالعه نشان داد که مداخله فوق الذکر می‌تواند درد فانتوم را به طور معناداری کاهش دهد. احتمالا این تأثیر دردکاهنده می‌تواند ناشی از مجموعه‌ای از دلایل از جمله تأثیر ویبراسیون بر سیستم عصبی مرکزی و محیطی، تأثیر بر عروق استامپ، تأثیرات روانشناختی و حتی اثر دارونما باشد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۱۲/۳ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۷/۶/۱۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۳/۲۰

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پژوهش سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Health Research Journal

Designed & Developed by : Yektaweb