XML English Abstract Print


مرکز تحقیقات ارتقاء سلامت باروری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، اهواز، ایران. ، (Maryam.nikbina@yahoo.com)
چکیده:   (72 مشاهده)
مقدمه: شناخت و مطالعه تمایلات و رفتارهای جنسی یکی از مهمترین مسائل بهداشت عمومی و به ویژه بهداشت روان است. عملکرد جنسی، بخشی از زندگی و رفتار انسان است و چنان با شخصیت فرد در هم آمیخته که صحبت از آن به عنوان پدیده ای مستقل، غیر ممکن به نظر میرسد. بنابراین مطالعه حاضر با هدف تعیین برخی از عوامل مرتبط با عملکرد جنسی در زنان انجام شد.
مواد و روش ها: مطالعه حاضر مطالعه ای توصیفی- تحلیلی از نوع مقطعی بود. روش نمونه گیری به شکل تصادفی در دسترس بود که بر روی 685 زن مراجعه کننده به مراکز بهداشتی درمانی شهر اهواز که دارای شرایط ورود  به مطالعه بودند انجام شد. ابزار گردآوری اطلاعات پرسشنامه عملکرد جنسی (Female Sexual Function Index ) بود. در نهایت داده های به دست آمده با استفاده از روش های آمار توصیفی و مربع کای دو  در نرم افزار آماری SPSS (نسخه 22) تجزیه و تحلیل شدند.  
یافته ها: از افراد مورد بررسی 56/8 درصد از افراد مرد بررسی دارای  اختلال عملکرد و 43/2 درصد از افراد بدون اختلال عملکرد جنسی  بودند. نتایج تحلیل نشان دادند که عملکرد جنسی با تمام ویژگیهای دموگرافیک و روش های پیشگیری از بارداری ارتباط کاملا معنی‌داری داشت.
نتیجه گیری:  با توجه به یافته های مطالعه مبنی بر وجود ارتباط بین ویژگیهای دموگرافیک و وسایل پیشگیری از بارداری با عملکرد جنسی، کشف و رفع اختلالات جنسی در بهبود بخشیدن به کیفیت روابط زناشویی تاثیر بسزایی داشته که این خود، اقدام مهمی در جهت پیشگیری از اختلافات خانوادگی و پیامدهای ناشی از آن در جامعه می باشد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۳/۳۰ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۷/۸/۱۴ | پذیرش: ۱۳۹۷/۷/۸ | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: ۱۳۹۷/۸/۹

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پژوهش سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Health Research Journal

Designed & Developed by : Yektaweb