XML English Abstract Print


گروه مدیریت بازرگانی، دانشگاه خلیج فارس، بوشهر، ایران ، (majidesmailpour@yahoo.com)
چکیده:   (261 مشاهده)
مقدمه: امروزه برند یک الزام استراتژیک برای سازمان­هاست که آن­ها را در جهت ایجاد ارزش بیشتر برای مشتریان و ایجاد مزیت­های رقابتی پایدار یاری می­نماید. ایجاد یک برند قدرتمند در بازار، هدف اساسی بسیاری از سازمان­ها می­باشد. تصویر مناسب برند یکی از عواملی است که بر قدرت و ارزش برند می­افزاید. پژوهش حاضر با هدف تبیین عوامل موثر بر تصویر برند بیمارستان سلمان فارسی بوشهر با نقش واسط ارزش ویژه برند صورت گرفته­ است.
مواد و روش ها: پژوهش حاضر از نظر هدف کاربردی و از نظر جمع­آوری داده­ ها، توصیفی و از نوع همبستگی بود. ابزار گردآوری داده های پژوهش پرسشنامه بود. جامعه آماری پژوهش، بیماران بیمارستان سلمان فارسی تشکیل می­دادند و داده ­های پژوهش نیز در مهر سال 1396 گردآوری گردید. تعداد 385 پرسشنامه به صورت غیرتصادفی و در دسترس از بیماران بیمارستان سلمان فارسی شهر بوشهر جمع­آوری شد. در نهایت داده­ های به ­دست آمده با استفاده از روشهای آمار توصیفی و مدل­سازی معادلات ساختاری به کمک نرم­افزارSPSS  تجزیه و تحلیل شدند.
یافته‏ ها: یافته‌های پژوهش نشان داد که ارزش ویژه برند تأثیر مثبت و معناداری بر تصویر برند بیمارستان سلمان فارسی دارد. همچنین آگاهی از برند، اعتماد به برند، شهرت برند، شخصیت برند، تعهد به رابطه، رضایت مشتری و وفاداری به برند بر ارزش ویژه برند بیمارستان سلمان فارسی تأثیر مثبت و معناداری دارند.
نتیجه ­گیری: با توجه به یافته ­های مطالعه مبنی بر تاثیر متغیرهای آگاهی از برند، اعتماد به برند، شهرت برند، شخصیت برند، تعهد به رابطه، رضایت مشتری و وفاداری به برند بر افزایش ارزش ویژه برند بیمارستان و به دنبال آن ایجاد تصویر مثبت از بیمارستان، بیمارستان­ها می‌توانند برای ایجاد تصویر برند مناسب، وفاداری به برند و ارزش ویژه برند خود، فعالیت‌های بازاریابی خود را از طریق افزایش منافع بیماران بیمارستان و استقلال پزشکان افزایش دهند.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۹/۱۲ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۸/۲/۲ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۱/۲۷ | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: ۱۳۹۷/۱۲/۱۸

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پژوهش سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Health Research Journal

Designed & Developed by : Yektaweb