XML English Abstract Print


دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران؛ تهران؛ ایران ، (metaleb@yahoo.com)
چکیده:   (64 مشاهده)
مقدمه: شیوع بیماریهای انسدادی مزمن ریه به شدت در حال افزایش بوده و به تبع آن عوارض آن نیز در حال گسترش است. روشهای متعددی برای شناسایی انسداد مزمن ریه معرفی شده‌اند که از جمله آنها استفاده از دستگاه اسپیرومتری و بررسی ظرفیت‌های ریوی است. در این میان شاخص FEV3/FEV6 اخیرا معرفی شده و بیان شده است که در تشخیص موارد انسدادی ریه موثر است. بنابراین در مطالعه کنونی اهمیت این شاخص در تشخیص موارد انسداد مزمن ریه برای اولین بار در بیماران ایرانی مورد ارزیابی قرار گرفت.
مواد و روش‌ها: دراین مطالعه از نوع مقطعی، بیماران مشکوک به انسداد مزمن ریه که دارای علایم آزمایشگاهی و بالینی مثبت بودند پس از دادن آگاهی و کسب رضایت آگاهانه مورد اریابی قرار گرفتند. تمام بیماران، تحت ارزیابی با دستگاه اسپیرومتری و بادی باکس قرار گرفتند و مقدار شاخصهای FEV1، FEV3، FEV6 و FVC اندازه گیری شد. سپس بر اساس استاندارد (Global initative for chronic lung disease) GOLD شاخص FEV1/FVC کمتر از70%تشخیص COPD مطرح شده و بیماران در دو گروه با و بدون COPD طبقه بندی گردیدند. در نهایت با هدف تعیین کارائی FEV3/FEV6، در افراد دو گروه، این شاخص اندازه گیری شده و کارائی آن در مقایسه با FEV1/FVC در تشخیص COPD مقایسه شد. نتایج به دست آمده با استفاده از آزمون t مستقل (برای مقایسه پارامترهای با توزیع نرمال) و آزمون من‌ویتنی (برای مقایسه پارامترهای با توزیع غیرنرمال) در نرم افزار SPSS ویرایش 23 تحلیل شدند.
یافته ها: تعداد 50 بیمار تحت بررسی قرار گرفتند که 42 نفر از بیماران مرد و 8 نفر زن بودند. میانگین سنی بیماران شرکت کننده در مطالعه 14±42/1 سال بود. با استفاده از شاخص FEV1/FVC<70% در اسپیرومتری، تعداد 5 نفر مبتلا به انسداد مزمن ریه تشخیص داده شده است. همچنین با استفاده از دستگاه Body-Plethysmography و شاخص‌های RV>80%, TLC>80%, RV/TLC>120%، 34 نفر مثبت تشخیص داده شدند اما با استفاده از شاخص FEV3/FEV6<70% هیچ کدام از بیماران مبتلا شناسایی نشدند.
نتیجه گیری: نتایج این مطالعه نشان دادکه نسبت FEV3/FEV6 فاقد ارزش تشخیصی برای شناسایی انسداد مزمن ریه می‌باشد. هر چند این شاخص در مطالعات کشورهای دیگر ارزش تشخیصی مثبت داشته است، اما این موضوع در بیماران ایرانی هنوز مورد تایید قرار نگرفته است و بنظر می‌رسد نیازمند ارزیابی‌های بیشتری ‌باشد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۹/۲۷ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۸/۲/۷ | پذیرش: ۱۳۹۸/۲/۲ | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: ۱۳۹۸/۲/۷

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پژوهش سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Health Research Journal

Designed & Developed by : Yektaweb