XML English Abstract Print


گروه روانشناسی، دانشکده علوم انسانی، موسسه آموزشی هاتف، زاهدان، ایران ، (Sahar_mohseni2013@yahoo.com)
چکیده:   (250 مشاهده)
مقدمه: درک خطرپذیری نوجوان به‌عنوان اقتضای قابل‌انتظار و نه به‌عنوان یک رفتار انحرافی ضروری است. هدف از پژوهش حاضر، بررسی رابطه بین محیط مدرسه و کلاس درس با رفتارهای پرخطر و استعداد به اعتیاد دانش آموزان متوسطه بود.
مواد و روش‌ها: جهت انجام این پژوهش از یک طرح پژوهشی همبستگی استفاده شد. جامعه آماری این پژوهش را کلیه دانش آموزان متوسطه اول در سال تحصیلی 1397- 1398 شهر زاهدان تشکیل می‌دادند که به روش خوشه‌ای چندمرحله‌ای و با استفاده از فرمول کوکران تعداد 100 نفر به‌عنوان حجم نمونه در نظر گرفته شدند. ابزارهای اصلی گردآوری اطلاعات در این پژوهش شامل محیط کلاس درس و مدرسه آلفرد و همکاران (2004)، خطرپذیری نوجوانان ایرانی (1390) و استعداد به اعتیاد (1991) بود. داده‌ها در مدت سه هفته جمع‌آوری شدند و سپس با استفاده از آزمون ضریب همبستگی و رگرسیون خطی در نرم‌افزار 23Spss  تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج ضریب همبستگی پیرسون نشان داد که رابطه مثبت و معناداری بین محیط کلاس و مدرسه با رفتارهای پرخطر (20.0=r) در سطح 95 درصد اطمینان وجود دارد. همچنین رابطه معناداری بین استعداد به اعتیاد با محیط کلاس و درس (0.23=r) دانش آموزان در سطح 95 درصد اطمینان وجود داشت.
نتیجه‌گیری: پیشگیری از رفتارهای پرخطر همواره راحت‌تر، کم‌هزینه‌تر و مؤثرتر از درمان آن می‌باشد. بنابراین ایمن سازی فضای مدارس میتواند موجب کاهش بروز رفتارهای خطرناک در دانش‌آموزان شود.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۸/۳/۱۶ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۹/۳/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۸/۱۲/۱۴ | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: ۱۳۹۹/۱/۱۶

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پژوهش سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Health Research Journal

Designed & Developed by : Yektaweb