XML English Abstract Print


گروه پرستاری، دانشکده پرستاری، دانشگاه علوم پزشکی اراک، اراک، ایران ، (fmehrabi1392@gmail.com)
چکیده:   (237 مشاهده)
مقدمه: با افزایش شیوع سرطان و اهمیت تاثیر این بیماری بر روی تمام ابعاد زندگی فرد، شناخت ارتباط بین عوامل دموگرافیک و کیفیت زندگی بیماران سرطانی به کارکنان بهداشتی ودرمانی جامعه کمک می کند تا فعالیت های خود را در جهت ارتقا سطح سلامت و بهبود کیفیت زندگی با توجه به سطح نیاز بیماران سازماندهی نمایند.
مواد و روش ها: مطالعه حاضر، یک مطالعه توصیفی- تحلیلی است. در این مطالعه 320 نفر از بیماران بستری مبتلا به سرطان به روش نمونه گیری هدفمند انتخاب شدند. ابزار گردآوری اطلاعات، پرسشنامه استاندارد بررسی کیفیت زندگی EORTC-QLQ-C30 وپرسشنامه اطلاعات دموگرافیک بود. اطلاعات بدست آمده توسط نرم افزارSPSS  نسخه 21 مورد تجزیه و تحلیل قرارگرفتند.
یافته ها: نتایج نشان داد میانگین کیفیت زندگی افراد مورد مطالعه برابر با 14±64 و در سطح نسبتا خوب بود. به طور کلی بیماران در حیطه جسمانی عملکرد بهتر و در حیطه اجتماعی عملکرد ضعیف تری داشتند. کیفیت زندگی این بیماران با سن، محل سکونت، تاهل، سطح تحصیلات  و داشتن بیمه ارتباط معنی داری (0/001 =P) داشت. همچنین خستگی رایج ترین علامت آزار دهنده در هر دو جنس بوده که مقدار آن در مردان کمی بیشتر از زنان بود، اما این تفاوت معنی دار نبود (0/8= P).
نتیجه گیری: برخی ویژگی های دموگرافیک بر کیفیت زندگی بیماران سرطانی تاثیر دارند. پرستاران با آگاهی از وضعیت کیفیت زندگی این بیماران وعوامل تاثیر گذار برآن می توانند نقش مهمی در جهت ارتقا و تداوم بهبودکیفیت زندگی این بیماران داشته باشند.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۸/۵/۱۰ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۸/۷/۱۷ | پذیرش: ۱۳۹۸/۷/۱۴ | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: ۱۳۹۸/۷/۱۷

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پژوهش سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Health Research Journal

Designed & Developed by : Yektaweb