XML English Abstract Print


آموزشکده فنی و حرفه ای سما سیاهکل، دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان، سیاهکل، ایران ، (vahidbakhshalipour@yahoo.com)
چکیده:   (1042 مشاهده)
مقدمه: سلامت عمومی تاثیر بسزایی در عملکرد و رضایت شغلی افراد دارد. از این رو تحقیق حاضر با هدف تعیین ارتباط بین مؤلفه‌های چندگانه سلامت عمومی با میزان رضایت شغلی انجام شد.
مواد و روش ­ها: مطالعه حاضر، مطالعه‌ای از نوع همبستگی و کاربردی می‌باشد. جامعه آماری این تحقیق را کلیه کارکنان ادارات ورزش و جوانان استان گیلان تشکیل دادند. در این مطالعه از پرسشنامه سلامت عمومی (GHQ) و رضایت شغلی (JDI) استفاده شد. تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از آزمون‌های تحلیل واریانس و همبستگی پیرسون، توسط نرم افزار SPSS  انجام گردید.
یافته ­ها: تعداد 175 نفر در این مطالعه بررسی شدند که از این تعداد 59/43 درصد را مردان و 40/57 درصد آن را زنان تشکیل دادند. 52/85 درصد افراد دارای مدرک تحصیلی فوق دیپلم و کارشناسی، 38/85 درصد کارشناسی ارشد و 1/72 درصد دکتری و دانشجوی دکتری بودند. بر اساس نتایج به دست آمده ضریب همبستگی بین سلامت عمومی و رضایت شغلی کارکنان در جمعیت مورد مطالعه 0/552 می‌باشد.
نتیجه گیری: ارتباط معنی ­داری بین مؤلفه‌های سلامت عمومی و رضایتمندی شغلی کارکنان وجود دارد. بنابراین پیشنهاد می‌شود مسئولان با برنامه ریزی مدون در امر ورزش کارکنان اقدام کرده و با ترغیب آن‌ها به انجام فعالیت‌های ورزشی، جامعه را به سمت سلامت سوق دهند.
 
واژه‌های کلیدی: سلامت عمومی، رضایت شغلی، کارمندان.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۸/۷/۱ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۸/۸/۱۹ | پذیرش: ۱۳۹۸/۸/۴ | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: ۱۳۹۸/۸/۱۹

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پژوهش سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Health Research Journal

Designed & Developed by : Yektaweb