XML English Abstract Print


دانشکده پیراپزشکی و بهداشت فردوس، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بیرجند، بیرجند، ایران ، (fatemebahador@gmail.com)
چکیده:   (232 مشاهده)
مقدمه: پژوهش های دانشگاهی ابزاری برای شناسایی مشکلات آموزشی، پژوهشی و بهداشتی هستند که به ارائه راه حل می پردازند. این مطالعه با هدف بررسی علل بازدارنده انجام این فعالیت ها از دیدگاه دانشجویان پیراپزشکی و بهداشت طراحی گردید.
مواد و روش ها: این یک مطالعه توصیفی-تحلیلی از نوع مقطعی بود که در آن 152 نفر از دانشجویانی که حداقل دو ترم تحصیلی را گذرانده بودند به روش سرشماری مورد مطالعه قرار گرفتند. اطلاعات مورد نیاز از طریق پرسشنامه ای متشکل از سه بخش اطلاعات دموگرافیک، موانع شخصی و موانع سازمانی جمع آوری شد. سپس توسط نرم افزار SPSS 22 با استفاده از آمار توصیفی و تحلیلی تجزیه و تحلیل شدند.
یافته ها: 61.2 درصد از شرکت کنندگان زن و مابقی مرد بودند. نتایج نشان داد 83.9 درصد از افرادی که کار پژوهشی انجام داده اند، سابقه شرکت در کارگاه پژوهشی نیز داشته اند. طبق آزمون تی زوجی تفاوت معنی داری بین میانگین نمره موانع سازمانی (9.89±51.5) و موانع شخصی (10.41±46.8) بدست آمد (P=0.00). به عبارتی موانع سازمانی تحقیق بیشتر از موانع شخصی بوده است. همچنین از دیدگاه دانشجویان این مطالعه، آشنا نبودن به اصول آماری و اهمیت بیشترخدمات بالینی نسبت به خدمات پژوهشی، به ترتیب مهم ترین مانع شخصی و سازمانی بود.
نتیجه گیری: با توجه به مهمترین موانع سازمانی و شخصی بدست آمده در این پژوهش، می توان با برگزاری کارگاه هایی در جهت اهمیت پژوهش در ارائه بهتر خدمات بالینی و بیان اهمیت امر تحقیق، فراهم کردن امکانات بیشتر پژوهشی و همچنین برگزاری کارگاه های پژوهشی و آماری بیشتری با کیفیت آموزشی بالاتر گامی در جهت رفع مشکلات پژوهشی دانشجویان برداشت.
     
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۸/۸/۶ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۹/۳/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۸/۱۱/۱۵ | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: ۱۳۹۹/۱/۱۶

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پژوهش سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Health Research Journal

Designed & Developed by : Yektaweb