XML English Abstract Print


گروه روانشناسی، دانشکده‌ی علوم انسانی، دانشگاه آزاد اسلامی‌ واحد همدان، همدان، ایران. ، (arya.haddadi@gmail.com)
چکیده:   (108 مشاهده)
مقدمه: تاب‌آوری توانایی آموختن، مدیریت و انطباق با شرایط سخت و پاسخ انعطاف‌پذیر به فشارهای زندگی روزانه است. با توجه به اینکه دانشجویان در دوران دانشجویی خود، دچار مسائل عاطفی مانند دوری از خانواده می‌شوند و استقلال در آنها نیاز به مهارت‌های ارتباطی دارد، لذا این پژوهش با هدف بررسی تاثیر گروه درمانی یالوم بر میزان تاب‌آوری و مهارت‌های ارتباطی دانشجویان انجام شد.
مواد و روش‌ها: این مطالعه یک طرح پژوهش نیمه‌‌آزمایشی از نوع پیش‌آزمون پس‌آزمون با گروه کنترل بود. جامعه‌ی آماری پژوهش شامل کلیه دانشجویان روانشناسی بود که از بین آنها 32 نفر به صورت تصادفی در دو گروه 16 نفره آزمایش و کنترل با توجه به معیار ورود و خروج انتخاب شدند. سپس گروه آزمایش طی 10 جلسه تحت گروه‌درمانی یالوم قرار گرفتند و هر دو گروه به صورت پیش آزمون و پس آزمون به پرسشنامه‌های تاب‌آوری کانر و دیویدسون (2003) و پرسشنامه مهارتهای ارتباطی بارتون (1990) پاسخ دادند. داده‌ها با استفاده از تحلیل کواریانس چند متغیری و تحلیل واریانس تک متغیری در نرم افزار SPSS نسخه 25 تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج نشان داد، گروه درمانی یالوم موجب بالا رفتن تاب‌آوری شده است (پیش آزمون: 3.51±66.06؛ پس آزمون: 6.71±89.67). همچنین، با استفاده از تحلیل واریانس تک متغیری به وضوح افزایش در نمرات مهارت‌های ارتباطی بعد از اجرای گروه درمانی یالوم (پیش آزمون: 4.32±18.00؛ پس آزمون: 3.53±41.31) مشاهده شد که حاکی از بهبود مهارت‌های ارتباطی در دانشجویان بود.
نتیجه‌گیری: گروه درمانی یالوم بر میزان تاب‌آوری و مهارت‌های ارتباطی دانشجویان موثر بوده و با توجه به اینکه این مهارت‌ها در تصمیم‌گیری‌های بنیادین آنها نقش اساسی دارد و علاوه بر آن منجر به افزایش تاب‌آوری می‌گردد، از داده‌های این پژوهش در راستای افزایش ارتقا سلامت دانشجویان می‌توان بهره برد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/9/11 | ویرایش نهایی: 1399/4/29 | پذیرش: 1398/10/10 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1399/4/29

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پژوهش سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Health Research Journal

Designed & Developed by : Yektaweb