XML English Abstract Print


گروه مدیریت ورزشی، دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه رازی، کرمانشاه، ایران ، (bahramyoosefy@yahoo.com)
چکیده:   (107 مشاهده)
مقدمه: ﻣﺼﺮف ﻣﻮاد ﻣﺨﺘﻠﻒ انرژی زا و مکمل­ های ورزشی ﺟﻬﺖ ﺑﻬﺒﻮد ﻋﻤﻠﮑﺮد عضلات یک ﻣﺸﮑﻞ ﺑﺰرگ در ﺳﺮاﺳﺮ دﻧﯿﺎ ﻣﺤﺴﻮب ﻣﯽ ﺷﻮد. هدف از مطالعه حاضر، تحلیل بازار و رفتار مصرف کنندگان مکمل های ورزشی در میان مردان و زنان پرورش اندام شهر کرمانشاه بود.
مواد و روش­­ ها: تحقیق حاضر از نوع توصیفی- کاربردی بود. 400 نفر ورزشکار بدنساز زن و مرد با استفاده از نمونه گیری تصادفی به‌عنوان نمونۀ آماری تحقیق انتخاب شدند. ابزار تحقیق شامل پرسشنامه‌ محقق ساخته تحلیل بازار و رفتار مصرف کننده بود. نظرهای متخصصان به‌منظور تعیین روایی صوری و محتوایی ابزارهای تحقیق و آزمون آلفای کرونباخ به‌منظور تعیین پایایی ابزارها به‌ کار گرفته شد. برای تجزیه و تحلیل داده ها از آمار توصیفی (فراوانی، درصد، میانگین و انحراف استاندارد) و آمار استنباطی (ضریب همبستگی پیرسون در سطح معنی­داری 0.05≥P) با استفاده از SPSS و همچنین تحلیل مسیر به وسیله نرم‌افزار لیزرل استفاده شد.
یافته­ ها: نتایج مطالعه نشان داد که 2/65 % از مردان و 66/36 % از زنان در حال حاضر عادت به مصرف استروئیدهای­ آنابولیک داشتند. مکمل برند کارن با  23 % و اپکس با 19 % در بین مردان و برند اپکس با 25 % و کارن با  17 % نسبت به سایر برندها در بین زنان بیشتر مصرف می­ شدند. همچنین نتایج مطالعه حاضر نشان داد وضعیت بازار مصرف­ کنندگان اثر معناداری بر مولفه­ های رفتار مصرف­ کننده­ گان داشته و در کلیه متغیرهای تاثیر گذار بازار، کیفیت مکمل­ های ورزشی اثر زیادی بر خرید، رضایت و باور مشتریان دارند.
نتیجه ­گیری: با توجه به نتایج مطالعه حاضر، آگاهی از عوارض این داروها در ورزشکاران بدنساز مرد و زن بسیار پایین بود. بنابراین آموزش ورزشکاران در مورد عوارض مکمل­ های ورزشی و اجرای طرح‌های تحقیقاتی در تغییر  نگرش نسبت به مصرف این داروها توصیه می­ گردد. از سوی دیگر، به شرکت­ های تولیدکننده مکمل­ ها می ­توان توصیه کرد که به عوامل بازار (کیفیت، قیمت، باور و تبلیغات) به خصوص افزایش کیفیت در محصولات خود توجه بیشتری کنند.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1398/10/25 | ویرایش نهایی: 1399/4/24 | پذیرش: 1399/4/11 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1399/4/24

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پژوهش سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Health Research Journal

Designed & Developed by : Yektaweb