XML English Abstract Print


گروه مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی زابل، زابل، ایران ، (p.isfehani@mail.com)
چکیده:   (98 مشاهده)
مقدمه: ارایه خدمات با کیفیت بالا در بیمارستان­ ها منجر به افزایش میزان وفاداری بیماران و در نتیجه بهبود عملکرد بیمارستان­ ها می­ شود. این پژوهش با هدف فراتحلیل رابطه بین کیفیت خدمات بیمارستانی و وفاداری بیماران در بیمارستان های  ایران انجام شده است.
مواد و روش ها: برای انجام این پژوهش از روش فراتحلیل استفاده شد. برای این منظور کلیه مقالات منتشر شده در زمینه ارتباط بین کیفیت خدمات بیمارستانی و وفاداری بیماران در بیمارستان­ های ایران در بازه زمانی 1391 تا پایان اسفند سال 1398 در پنج پایگاه داده­ای و یک موتور جستجوگر مورد بررسی قرار گرفت. در نهایت، تعداد 11 مقاله شرایط ورود به این مطالعه را داشتند که با استفاده از نرم افزار Comprehensive Meta-Analysis تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج نشان داد میانگین اندازه اثر کیفیت خدمات بیمارستانی بر وفاداری بیماران معادل 0.66 بود که بر مبنای نظام تفسیری کوهن این میزان تاثیر در حد زیاد ارزیابی شد. بر مبنای مدل تصادفی، اندازه اثر در بیماران بستری، سرپایی و همه بیماران به ترتیب برابر با 0.74، 0.45 و 0.66 بوده است. از طرفی دیگر، اندازه اثر در بیمارستان­ های نیروهای مسلح 0.76، خصوصی 0.71،  دولتی 0.62 و بیمارستان­ های دولتی و خصوصی 0.55 بود. اندازه اثر بر مبنای مدل تصادفی در استان تهران و سایر استان ­ها به ترتیب برابر با 0.84 و 0.64 بود که این ارتباط در همه متغیرها معنادار بود (0.0001=P).
نتیجه‌گیری: ارائه خدمات با کیفیت  بر میزان وفاداری بیماران موثر است. لذا مدیران بیمارستان­ ها ضمن برنامه­ ریزی در راستای ارتقای کیفیت خدمات، باید زمینه را برای توجه به ابعاد و مولفه­ های افزایش میزان وفاداری بیماران به بیمارستان فراهم نمایند.
     
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۸/۱۲/۴ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۹/۲/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۹/۲/۲۲ | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: ۱۳۹۹/۲/۲۳

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پژوهش سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Health Research Journal

Designed & Developed by : Yektaweb