XML English Abstract Print


کمیته تحقیقات دانشجویی تبریز، قطب علمی و آموزشی مدیریت سلامت ایران، دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تبریز ، ایران ، (arkoroya@gmail.com)
چکیده:   (138 مشاهده)
مقدمه: با توجه به افزایش هزینه های بیمارستانی، مدیریت منابع مالی باید بتواند روش‌هایی کارآمد برای محاسبه درآمد و هزینه به دست آورد. از این رو در این مطالعه برای اولین بار بجای روش هزینه‌یابی بر مبنای فعالیت از روش بالا به پایین برای تعیین قیمت تمام شده خدمات بخش ام آر آی استفاده شد.
مواد و روش‌ها‌: مطالعه حاضر یک مطالعه توصیفی - مقطعی بود که در آن از طریق روش هزینه یابی خرد، تمام خدمات بخش ام آر آی  مورد بررسی قرار گرفت. ابزار گردآوری داده فرم های اطلاعاتی محقق ساخته بود. داده ها با استفاده از تکنیک حسابداری از تسهیم کل هزینه ها بر خدمات ارائه شده، محاسبه و در نهایت با استفاده از نرم افزار کاربردی Excel تجزیه و تحلیل شدند.
نتایج: تعداد 80 خدمت مختلف شناسایی شدند که از میان بیشترین سهم هزینه مربوط به نیروی انسانی 66.33 درصد و کمترین سهم هزینه مربوط به هزینه استهلاک تجهیزات پزشکی بود. از بین خدمات ام آرآی نیز، ام آر آی پستان یک و دوطرفه گرانترین خدمات و ام آر آی فقرات کمری با تزریق جزو ارزانترین خدمات این بخش بودند.
نتیجه‌گیری: طبق نتایج این پژوهش، از بین تمام خدمت ارائه شده در بخش ام آر آی، 24 خدمت سودده و 56 خدمت زیان‌ده بوده‌اند و به صورت کلی، بخش ام آر ای از نظر تفاوت تعرفه کل با قیمت تمام شده در دوره‌ی مذکور سود دهی داشته است.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1399/4/25 | ویرایش نهایی: 1399/6/4 | پذیرش: 1399/6/3 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1399/6/4

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پژوهش سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Health Research Journal

Designed & Developed by : Yektaweb