دوره 2، شماره 2 - ( 12-1395 )                   جلد 2 شماره 2 صفحات 133-142 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


مرکز تحقیقات مدیریت سلامت ،پژوهشگاه علوم پزشکی بقیه‌ا...(عج)، تهران، ایران ، (m1349h@gmail.com)
چکیده:   (1467 مشاهده)

مقدمه: ادغام یکی از انواع تغییرات ساختاری است که با هدف تمرکز تصمیم‌گیری، صرفه جویی در منابع و افزایش بهره‌وری انجام می‌شود. آسیب‌شناسی بعنوان مقدمه تحول و بازسازی سازمان، فرآیندی نظام‌مند ازجمع‌آوری داده‌ها برای حل مشکلات، چالش‌ها و محدودیت‌های آن است. این تحقیق با هدف ارزیابی نتایج ادغام مجموعه آموزش پزشکی با ستاد نظام ارائه خدمات بهداشتی درمانی در یک سازمان بهداشتی درمانی انجام شد.

مواد و روش‌ها: این پژوهش کیفی در  یک سازمان بهداشتی و درمانی انجام گرفته است. نمونه ها شامل 18 نفر از مدیران عالی و ارشد سازمان بودند که به صورت هدفمند انتخاب شدند. داده‌های مصاحبه‌های نیمه ساختاریافته با روش تحلیل محتوای کیفی با استفاده از نرم‌افزار آماری MAXQDA10 آنالیز گردید. اعتبار آنالیز با ارزیابی بیرونی، ارزیابی مصاحبه‌گران و ارزیابی مشارکت کنندگان در سطح 85 درصد و  پایایی آنالیز با روش کدگذاری مجدد در سطح 90 درصد تایید شد.

یافته‌ها: ادغام در چهار زمینه تمرکز، ماموریت، هماهنگی و اثربخشی دارای نقاط قوت و ضعف مختلفی بود. ادغام باعث کوچک شدن ساختار اداری و افزایش کارآیی شد، ولی نتوانست اثربخشی زیادی را کسب نماید. همچنین تداخل ستاد و صف باعث تضعیف آموزش پزشکی گردید به طوری‌که 67 درصد مدیران با این ادامه ادغام مخالف بودند.

نتیجه‌گیری: آسیب‌شناسی وضع موجود و تعیین هدف قبل از انجام ادغام ضروری بنظر می‌رسد.کسب نظرات مدیران بخش‌های مختلف سازمان به تحقق اهداف ادغام کمک خواهد کرد.

متن کامل [PDF 921 kb]   (650 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۹/۴ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۶/۳/۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۲/۲ | انتشار: ۱۳۹۶/۲/۱۴ | انتشار الکترونیک: ۱۳۹۶/۲/۱۴