دوره 2، شماره 3 - ( 4-1396 )                   جلد 2 شماره 3 صفحات 143-148 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


گروه داخلی؛ دانشکده پزشکی؛ دانشگاه علوم پزشکی بقیه اله عج؛ تهران؛ ایران ، (ghalishiri@gmail.com)
چکیده:   (1337 مشاهده)

مقدمه: طبق نتایج مطالعات گذشته شیوع ضایعات دهانی در بیماران پسوریازیس رو به افزایش است. اما اطلاعات دقیقی از میزان شیوع در بین بیماران ایرانی در دسترس نیست. هدف از انجام مطالعه حاضر بررسی شیوع ضایعات دهانی در بیماران پسوریازیس و مقایسه آن با نتایج گذشته بود.

مواد و روشها: مطالعه حاضر از نوع توصیفی- تحلیلی بر روی بیماران دچار پسوریازیس به عنوان گروه آزمایش و نیز بیماران دچار آرتریت روماتویید به عنوان گروه کنترل انجام گرفت. پس از جمع آوری اطلاعات دموگرافیک؛ تمام بیماران از لحاظ آسیب دهانی و نیز درگیری های مفصلی و ناخنی ارزیابی شدند و ارتباط بین فاکتورهای دموگرافیک با بروز ضایعات مخاطی و مفصلی بررسی شد. اطلاعات به دست آمده از طریق آزمون های کای-دو و رگرسیون لجستیک و نیز آزمون one way Anova ارزیابی و تحلیل شدند.

نتایج: تعداد 100 نفر در گروه پسوریازیس و 165 نفر در گروه روماتوئید آرتریت بررسی شدند. در بین افراد مبتلا به پسوریازیس 53% از افراد زبان شیاردار و %5 زبان جغرافیایی داشتند و از بین افراد مبتلا به روماتویید آرتریت 7/49 % از افراد زبان شیاردار و 7/9 % زبان جغرافیایی داشتند.  

نتیجه گیری: به نظر می رسد بررسی بیماران دچار بیماری های اتوایمیون نظیر پسوریازیس و روماتوئید آرتریت از لحاظ درگیری های دهانی و مفصلی ضروری باشد. 

متن کامل [PDF 336 kb]   (320 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۱۰/۲۵ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۶/۵/۱۲ | پذیرش: ۱۳۹۶/۳/۱۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۴/۸ | انتشار الکترونیک: ۱۳۹۶/۴/۸