دوره 2، شماره 3 - ( 4-1396 )                   جلد 2 شماره 3 صفحات 167-175 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


گروه مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی، دانشکده مدیریت و علوم اجتماعی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال، تهران، ایران ، (drkhalilalimohammadzadeh@gmail.com)
چکیده:   (1615 مشاهده)

مقدمه: نظام آراستگی محیط کار (5s،) شامل سامان دادن، نظم و ترتیب، پاکیزه سازی، هماهنگی و ایجاد انضباط در محیط کاری بوده و گام اول برای انجام فعالیتی توأم با سلامتی، راحتی و بهره‌وری کارکنان یک موسسه می‏باشد. این مطالعه با هدف بررسی تاثیر آموزش تکنیک پنج ‏اس بر بهره‌وری کارکنان یک مرکز بهداشت انجام گرفت.

مواد و روش ها: این مطالعه‏ به صورت نیمه تجربی بر روی کارکنان مرکز بهداشت شهرستان کنگاور که جمعاٌ 40 نفر بودند در سال 1395 انجام گرفت. میزان بهره‌وری کارکنان واحدهای موردمطالعه با اجرا و استقرار تکنیک پنج اس و انجام تغییرات لازم (طی نه ماه) با استفاده از چک‌لیست‌های ممیزی پنج ‏اس و پرسشنامه استاندارد بهره‌وری (Achieve)، در پیش‌آزمون و پس‏آزمون (بعد از تشکیل کلاس‌های آموزشی)، مورد بررسی و سنجش قرار گرفت. نتایج حاصل و داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS 22 و روش‌های آماری (t زوجی و ویلکاکسون) مورد تجزیه ‌و تحلیل قرار گرفتند.

یافته ها: آموزش و اجرای مدل پنج ‏‏اس در ارتقای بهره‌وری کارکنان تأثیر زیادی داشت. به‌طوری‌که میزان بهره‌وری کارکنان در قبل و بعد از اجرای تکنیک پنج‏ اس در همه واحدها تفاوت معناداری را نشان داد (P<0.000). نتایج به‌دست‌آمده از نمرات پیش‌آزمون و پس‌آزمون پرسشنامه بهره‌وری نشان داد که در اکثر مؤلفه‌های بهره‌وری به‌جز مؤلفه سازگاری محیطی در بهره‌وری کارکنان اختلاف معناداری وجود دارد.

نتیجه گیری: پنج‏ اس، مدلی موثر و پایه‏ای در افزایش بهره وری کارکنان مرکز مورد مطالعه بود. لذا بکارگیری این مدل در کلیه مراکز بهداشت به‌عنوان یکی از روش‌های افزایش بهره‌وری پیشنهاد می‌گردد.

متن کامل [PDF 645 kb]   (1287 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۵/۱۱/۴ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۶/۵/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۳/۱۵ | انتشار: ۱۳۹۶/۴/۲۲ | انتشار الکترونیک: ۱۳۹۶/۴/۲۲