XML English Abstract Print


گروه روانشناسی، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه گیلان، رشت، ایران ، (shimahosseini@rocketmail.com)
چکیده:   (91 مشاهده)
مقدمه: نتایج پژوهش­های پیشین در نمونه های خارجی حاکی از آن است که آموزش افزایش توجه ­و­تمرکز نقش مهمی در یادگیری و پیشرفت تحصیلی دانش­ آموزان دارد. در همین راستا مطالعه­ حاضر با هدف بررسی تأثیر آموزش توجه ­و­ تمرکز بر مهارت­ های حل­ مسئله و اضطراب ­امتحان دانش ­آموزان انجام شد.
مواد و روش­ها: این پژوهش از نوع آزمایشی و با طرح پیش­ آزمون-پس ­آزمون با گروه کنترل انجام شده است. جامعه­ آماری این پژوهش شامل همه دانش­ آموزان دختر پایه ­هفتم مدارس­ دولتی ناحیه 2 شهرستان رشت در طی سال تحصیلی 1395-1394 بود که 30 نفر از آنها به روش چندمرحله ­ای تصادفی انتخاب و بطور تصادفی در دو گروه­ آزمایشی و کنترل قرار گرفتند. برنامه آموزش توجه و تمرکز استاندارد طی 10 جلسه به مدت یک ماه به گروه آزمایش ارائه شد، اما گروه ­کنترل هیچ آموزش خاصی را دریافت نکردند. هر دو گروه در پیش ­آزمون و پس­ آزمون با مقیاس حل­ مسئله کسیدی و لانگ و پرسشنامه اضطراب­ امتحان ساراسون مورد سنجش قرار گرفتند و داده ­های به دست آمده با استفاده از روش کوواریانس در نرم افزار SPSS مورد تجزیه ­و تحلیل قرار گرفت.
یافته­ ها: نتایج تحلیل­ کوواریانس نشان داد که تفاوت معناداری بین دو گروه از نظر مهارت­ های حل مسئله (0.001=P) و اضطراب­ امتحان (0.001=P) وجود دارد. بدین معنا که آموزش توجه ­و­تمرکز توانسته است موجب بهبود مهارت ­های حل­ مسئله و کاهش اضطراب­ امتحان در دانش­ آموزان گروه ­آزمایش شود.
نتیجه ­گیری: تقویت توجه ­و­تمرکز به عنوان یکی از محورهای اصلی کاهش استرس دانش آموزان و افزایش بازدهی ذهنی آنان باید به طور جدی مورد توجه متخصصان علوم روان و مربیان آموزشی قرار گیرد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۱۲/۲۱ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۷/۴/۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۴/۱۷

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پژوهش سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Health Research Journal

Designed & Developed by : Yektaweb