دوره 2، شماره 4 - ( 7-1396 )                   جلد 2 شماره 4 صفحات 217-224 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران ، (o.amani69@yahoo.com)
چکیده:   (285 مشاهده)
مقدمه: پژوهش حاضر با هدف بررسی مقایسه‌ای ظرفیت حافظه فعال و توانایی برنامه‌ریزی و حل مسئله در زنان بقاءیافته از سرطان پستان دارای سابقه شیمی‌درمانی با همتایان غیر مبتلاءبه سرطان انجام گردید.
مواد و روش‌ها: این مطالعه از نوع پژوهش‌های علی مقایسه‌ای بود که در آن زنان قطع درمان شده از سرطان پستان دارای سابقه شیمی‌درمانی به همراه 65 نفر از همتایان غیر مبتلاء بدون سابقه بیماری‌های مزمن، به روش نمونه‌گیری در دسترس، از بخش آنکولوژی بیمارستان در سالهای 1395-1394انتخاب شدند. سپس با تکمیل مقیاس اضطراب-افسردگی، آزمون‌های عصب‌شناختی حافظه فعال ان‌بک و برج لندن اطلاعات به دست آمد. داده‌های به دست آمده با استفاده از آزمون t مستقل و به کمک نرم افزار SPSS مورد تحلیل آماری قرار گرفت.
یافته‌ها: در کل 130 نفر در دو گروه سالم و شیمی درمانی شده مورد بررسی قرار گرفتند (65=N). نتایج حاصله نشان دهنده وجود تفاوت معنادار در تمامی شاخص‌های مربوط به آزمون ان‌بک (0/008=P) (میانگین پاسخ‌های صحیح و زمان کل آزمون) و برج لندن (تعداد حرکات (0/001=P)، زمان برنامه‌ریزی (0/008=P) و زمان تفکر (0/001=P)) بین افراد بقا یافته از سرطان با افراد سالم بود.
نتیجه‌گیری: نتایج بیانگر وجود مشکلات در حافظه فعال و توانایی حل مسئله و برنامه‌ریزی زنان بقاءیافته از سرطان پستان دارای سابقه شیمی‌درمانی نسبت به همتایان غیر مبتلاء بود. به دلیل ثبات اثرات ناشی از شیمی‌درمانی بر کارکردهای مغزی زنان بقاءیافته از سرطان پستان، پیشنهاد میگردد متخصصان حوزه بهداشت در کنار روند پیگیری‌های جسمی پس از درمان، در جهت کاهش این مشکلات نیز اقدام نمایند.
متن کامل [PDF 352 kb]   (104 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۱/۲۰ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۶/۸/۷ | پذیرش: ۱۳۹۶/۴/۱۷ | انتشار: ۱۳۹۶/۷/۱۳ | انتشار الکترونیک: ۱۳۹۶/۷/۱۳