دوره 2، شماره 3 - ( 4-1396 )                   جلد 2 شماره 3 صفحات 215-207 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تبریز، ایران ، (arab.hta@gmail.com)
چکیده:   (4655 مشاهده)

تهیه نقشه راه فناوری یک مهارت انعطاف پذیر است که به صورت گسترده در صنایع مختلف جهت حمایت از برنامه ریزی های راهبردی و بلند مدت استفاده می شود. این رویکرد یک ابزار ساختارمند برای نشان دادن ارتباطات بین بازارهای نوظهور و در حال رشد فناوری و محصولات فناوری می باشد. تهیه نقشه راه می تواند به صنایع مختلف از طریق تمرکز بر تحلیل های محیطی و ردیابی فناوری ها، به پیش بینی آینده یک صنعت و بازارهای بالقوه آن بپردازد و فناوری های متناسب با نیازهای مشتریان آینده را فراهم کند. با توجه به اینکه در دهه های اخیر سلامت به عنوان یک بازار شناخته شده درآمده است و فناوری های نوین آن در حال رشد هستند توجه به این فرآیند و آشنایی با پیش نیازها، اصول و مراحل آن در این بخش به عنوان یک نیاز اساسی احساس می شود. از آنجا که تا کنون در کشور ما پژوهشی در این زمینه صورت نگرفته است، هدف این مقاله مروری آشنا کردن خوانندگان اصلی (تصمیم گیرندگان حوزه سلامت و فعالان صنایع در حوزه سلامت) با اصول و مفاهیم تهیه نقشه راه فناوری می باشد تا بتوانند از مزایای آن در بازار سلامت بهره ببرند.

واژه‌های کلیدی: فناوری، نقشه راه، نظام سلامت
متن کامل [PDF 720 kb]   (2194 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1396/1/26 | ویرایش نهایی: 1397/8/16 | پذیرش: 1396/4/17 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1396/4/19 | انتشار: 1396/4/19

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.