دوره 1، شماره 1 - ( 11-1394 )                   جلد 1 شماره 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

DOI: 10.20286/hrj-010126


XML English Abstract Print


مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)، تهران، ایران ، boshrahatef@yahoo.com
چکیده:   (4328 مشاهده)

مقدمه: استرس یا فشار عصبی، یکی از شایع ترین معضلات زندگی است که سلامت افراد را در جهان صنعتی امروز در معرض خطر قرار داده است. امروزه ثابت شده است که استرس یکی از مهمترین عامل خطر برای بسیاری از بیماریهای مختلف روانی و نورولوژیک تا قلبی عروقی است. هدف این مقاله جمع آوری نتایج مطالعاتی است که به بررسی عوامل استرس زا در شهرهای مختلف و جمعیتهای عمومی و خاص ایران پرداخته است بود.

مواد و روش ها: جستجوی اینترنتی با کلمات کلیدی عوامل استرس زا، شدت استرس، فراوانی استرس در مقالات چاپ شده در ایران و بین الملل مربوط به شهرهای ایران  انجام شد. روش طبقه بندی عوامل استرس زا از لحاظ شدت بر اساس پرسشنامه های معتبر هولمز- راهه، پیکل و لوتانز بوده است. در مجموع 10 مطالعه جمع آوری شد که بر روی 5199 نفر از اقشار مختلف مدیران و کارمندان تا جمعیتهای عمومی شهرهای مختلف تهران، اصفهان، تبریز، زاهدان، سبزوار، اهواز و ماهشهر و استانهای تهران، گیلان، مازندران، اصفهان و منطقه خلیج فارس انجام شده بود. دامنه زمانی مطالعات بین سالهای 1371-1390 بوده است. مطالعاتی که فقط استرسهای شغلی را بررسی کرده بودند یا تنها رابطه بین میزان نمره آزمونها با اختلالات روان شناختی را بررسی کرده اند، مدنظر قرار گرفته نشد.

یافته ها و نتیجه گیری: یافته ها نشان دادند که مشکلات اقتصادی، شغلی، محیطی و خانوادگی از شایعترین عوامل استرس زا می باشند. استرسهای مربوط به فوت همسر، فرزند و مشکلات خانوادگی و سپس استرسهای مربوط به مسکن و اقتصادی و شغلی از شدت بیشتری نسبت به دیگر عوامل برخوردارند.

واژه‌های کلیدی: عوامل استرس زا، شدت، فراوانی، ایران
متن کامل [PDF 657 kb]   (2789 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۴/۱۱/۵ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۵/۹/۳ | پذیرش: ۱۳۹۴/۱۱/۵ | انتشار: ۱۳۹۴/۱۱/۵