دوره 2، شماره 2 - ( 12-1395 )                   جلد 2 شماره 2 صفحات 99-107 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


کارشناسی ارشد برنامه‌ریزی آموزشی، گروه علوم تربیتی، دانشگاه کردستان، سنندج، ایران ، (Ramezanighobad@gmail.com)
چکیده:   (2294 مشاهده)

مقدمه: اخلاق حرفه­ای به عنوان شاخه­ ای از دانش اخلاق به بررسی تکالیف اخلاقی در یک حرفه و مسائل اخلاقی آن می‌پردازد و درصدد ارائه شیوه‌ها و دستورالعمل هایی است که این تکالیف را برای افراد و گروههای حرفه‌ای مشخص نماید. از طرفی دومین پشتوانه سلامت اداری در دانشگاه‌‌‌ها، اخلاق حرفه‌ای است. هدف این پژوهش بررسی رابطه اخلاق حرفه‌ای و سلامت اداری در بین کارکنان دانشگاه‌های علوم پزشکی بود.

مواد و روش ها: روش پژوهش حاضر توصیفی- همبستگی و  برحسب هدف از نوع کاربردی بود. جامعه آماری این پژوهش کارکنان دانشگاه‌های علوم پزشکی نفر  بودند. در جمع آوری داده ها از جامعه آماری از روش سرشماری کامل استفاده گردید. ابزار مطالعه پرسشنامه محقق ساخته بود که پایایی آن بوسیله آزمون آلفای کرونباخ 86/0 تعیین شد. برای تجزیه و تحلیل داده‌ها از روش معادلات ساختاری استفاده شد.

یافته‌ها: نتایج نشان داد که سلامت اداری با برخی مولفه­ های اخلاق حرفه‌ای شامل مسولیت­ پذیری، صداقت و وفاداری به عهد، احترام به ارزش های اجتماعی و عدالت و انصاف ارتباط معناداری دارد. اما با برخی دیگر از مولفه­ ها (برتری جویی و رقابت طلبی، احترام و تکریم دیگران و...) ارتباط معناداری در این مطالعه نداشت.

نتیجه گیری: اخلاق حرفه ای، یک فرایند تفکر عقلانی است که هدف آن محقق کردن این امر است که در سازمان چه ارزش هایی را چه موقع باید حفظ و اشاعه نمود. اخلاق کارکنان اگر هدایت شود می تواند فرصت های مهمی را برای تحقق سلامت اداری هر سازمانی فراهم نماید.

متن کامل [PDF 660 kb]   (1170 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۵/۲۱ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۶/۳/۱ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۱/۲۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۳/۱ | انتشار الکترونیک: ۱۳۹۶/۳/۱