دوره 2، شماره 1 - ( 10-1395 )                   جلد 2 شماره 1 صفحات 43-48 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


گروه انگل شناسی و قارچ شناسی پزشکی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله، تهران، ایران ، (yasint80@bums.ac.ir)
چکیده:   (4221 مشاهده)

مقدمه: آلودگی با بلاستوسیستیس هومینیس در افراد با سنین مختلف طی سال های اخیر به کرات گزارش شده است. عدم تشخیص صحیح آزمایشگاهی و نیز عدم آگاهی کافی پزشکان از امکان بیماری زا بودن این تک یاخته روده ای باعث شده این عفونت و علائم گوارشی آن در فرد مبتلا مدت ها باقی بماند. در این مطالعه اثر درمانی مترونیدازول در کودکان حاضر در مهدهای کودک شاهرود که با بلاستوسیستیس هومینیس آلوده و دارای علائم گوارشی بودند مورد ارزیابی قرار گرفته است.

مواد و روشها: بیست کودک زیر 7 سال مبتلا به بلاستوسیستیس هومینیس دارای علائم گوارشی شامل دل درد، اسهال، بی اشتهایی، نفخ و تهوع-استفراغ درمان دارویی شدند. تمام این کودکان به مدت 7 روز mg/kg 40-30 مترونیدازول را در سه دوز خوراکی دریافت کردند و روند بهبودی در آنها ارزیابی شد. میزان پارازیتمی در این کودکان (قبل و بعد از درمان) و همچنین در 7 کودک آلوده به بلاستوسیستیس هومینیس و فاقد علائم گوارشی نیز بررسی گردید.

یافته‌ها: پس از تجویز مترونیدازول علائم دل درد و اسهال در تمام کودکان درمان شده((100%)20/20) و سایر علائم شامل بی اشتهایی، نفخ و تهوع- استفراغ تقریبا در نیمی از آنها بهبود یافت. بعلاوه پس از درمان در آزمایش مدفوع 18 نفر از این کودکان بلاستوسیستیس مشاهده نگردید، ولی در 2 کودک دیگر تعدادی انگل یافت شد. آنالیز میزان پارازیتمی در نمونه های کودکان دارای علائم بالینی و فاقد علائم بالینی ارتباط معنی داری را بین وجود علائم بالینی و  پارازیتمی بالاتر نشان داد (0.001=P).

نتیجه گیری: بر اساس نتایج این مطالعه مترونیدازول می تواند عفونت ناشی از بلاستوسیستیس هومینیس و علائم بالینی ناشی از آن را در کودکان زیر هفت سال به میزان قابل توجهی کاهش دهد. لذا توصیه می شود پزشکان و پرسنل آزمایشگاه ها  به افزایش کیفیت تشخیص آزمایشگاهی و کلینیکی این تک یاخته توجه بیشتری داشته باشند. کاربرد روش های درمانی نیز در صورت مشاهده علائم بالینی مدت دار توصیه می شود.

متن کامل [PDF 275 kb]   (839 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۵/۲۹ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۷/۸/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۰/۲ | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: ۱۳۹۵/۱۰/۱۸ | انتشار: ۱۳۹۵/۱۰/۱۸