دوره 2، شماره 1 - ( 10-1395 )                   جلد 2 شماره 1 صفحات 33-41 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


گروه روان شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز، اهواز، ایران ، (z.abyar68@gmail.com)
چکیده:   (2117 مشاهده)

مقدمه: بیماری‌های مزمن اثرات گسترده‌ای بر عملکرد فردی، اجتماعی، سبک‌ها و راهبردهای مقابله‌ای ایشان می‌گذارد لذا هدف از پژوهش حاضر بررسی و مقایسه سلامت عمومی، سلامت روان و راهبردهای مقابله‌ای در بیماران دیابتی نوع 1 ، 2 و بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس بود.

مواد و روش‌ها: در این مطالعه مقطعی سه گروه 24 نفره از بیماران دیابتی نوع 1 ، 2 و بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس  مراجعه کننده به مرکز دیابت و ام اس مورد بررسی قرار گرفتند. داده‌های مطالعه با استفاده از چک لیست داده‌های دموگرافیک، پرسشنامه سلامت عمومی (GHQ-28)، چک لیست نشانه‌های اختلالات روانی دروگاتیس (SCL-90-R) و پرسشنامه راهبردهای مقابله‌‌ای بلینگزوموس جمع‌آوری و با استفاده از روش تحلیل واریانس چند‌متغیری مانوا و آزمون تعقیبی تورکی مورد تحلیل قرار گرفت.

 نتایج:  نتایج نشان داد، بین سه گروه تفاوت معنی‌داری در سلامت عمومی، سلامت روان و راهبردهای مقابله‌ای وجود داشت (0/001 = P). همچنین مقایسه زوجی گروه ها نشان داد که بین بیماران دیابتی نوع 1 ، 2 و بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس  تفاوت معنی‌داری درمتغیرهای سلامت عمومی، سلامت روان و راهبردهای مقابله‌ای وجود دارد.

نتیجه‌گیری: در مراقبت پزشکی، بهبودی در بیماری­های مزمن غیرممکن بوده ولی مرگ نیز قریب الوقوع نیست، لذا کنترل بیماری­های مزمن از اهمیت ویژه ای برخوردار است، و یکی از اهداف مراقبت درمانی، مطلوب نمودن کیفیت زندگی است که نتایج این پژوهش تا حدی مسئولیت برنامه ریزان بهداشتی درمانی را در رابطه با تدوین خدمات نیاز را روشن می­ سازد.

متن کامل [PDF 650 kb]   (1301 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۸/۱۲ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۵/۱۱/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۵/۸/۲۷ | انتشار: ۱۳۹۵/۱۰/۱۸ | انتشار الکترونیک: ۱۳۹۵/۱۰/۱۸