XML English Abstract Print


گروه روان شناسی، دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه تهران، تهران، ایران ، mfiroozy@ut.ac.ir
چکیده:   (112 مشاهده)
مقدمه:  قرنطینه خانگی به دلیل  خطر گسترش کووید19، پیامدهای روان شناختی متعدد از جمله احساس تنهایی در بر دارد که می تواند پیامدهای منفی طولانی مدتی در پی داشته باشد. هدف این پژوهش مروری بر مطالعات مربوط به احساس تنهایی ناشی از کووید-19 بود.
مواد و روش ­ها: این پژوهش یک مطالعه مروری سیستماتیک بود. مقالات منتشرشده در سال میلادی 2020 (تا 10 آگوست) با استفاده از کلید واژگان ویروس کرونا، تنهایی، انزوای اجتماعی، سلامت روانی، کووید-19 و قرنطینه و با جستجو در سایت‌های معتبر پابمد، ساینس دایرکت،گوگل اسکالر،سیج، پروکوئست بررسی مطالعات انجام‌شده درزمینه ارائه کروناویروس، کووید-19 و تنهایی انجام شد. پس از غربالگری درنهایت 33 پژوهش اصیل به دست آمد که ازلحاظ کیفیت پژوهشی و روش ­شناختی موردبررسی قرار گرفتند. درنهایت 14 مقاله وارد پژوهش شده و مورد تحلیل و بررسی قرار گرفتند.
نتایج: در زمان شیوع کووید-19، 29.2 درصد افراد نشانه‌های اختلالات روان‌پزشکی نشان می‌دادند و 35.86 درصد افراد احساس تنهایی را تجربه می‌کردند. یافته های طولی به عنوان روش ­های مطمئن ­تر برای کاوش احساس تنهایی در طول زمان نشان دادند که افراد سالمند (بالای 65 سال)، بیماران مزمن و افرادی که از پیش از کووید-19 تنها زندگی می‌کردند، بیشتر در معرض خطر تنهایی بودند. عوامل خطر ساز احساس تنهایی شامل وضعیت اقتصادی پایین، جنسیت مؤنث، افراد جوان‌تر، حداقل یک‌بار ابتلا به کووید-19، ادراک خود به عنوان فردی ضعیف‌تر و پیرتر از آنچه بودند و حمایت اجتماعی اندک و عوامل محافظتی شامل داشتن شغل، زندگی با همسر، شفقت نسبت به خود، بهزیستی معنوی، احساس تعلق اجتماعی بود.
نتیجه‌گیری: احساس تنهایی در دوره قرنطینه احساس فراگیری نیست و سیاستگذاران سلامت لازم است بر اساس ویژگی­های فردی افراد در معرض خطر برنامه ­ریزی کنند. این برنامه­ ها بهتر است برای سالمندان (بالای 65 سال)، جوانان (زیر 30 سال) و زنان بیشتر طراحی شوند تا این افراد از خطر مشکلات سلامت ناشی از تنهایی نجات پیدا کنند.
     
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/9/16 | ویرایش نهایی: 1400/6/31 | پذیرش: 1400/1/15 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1400/6/31

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پژوهش سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Health Research Journal

Designed & Developed by : Yektaweb