XML English Abstract Print


گروه علم اطلاعات و دانش شناسی، واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران ، (nadjlahariri@gmail.com)
چکیده:   (174 مشاهده)
مقدمه: موجودات زنده از جمله انسان دارای یک ساعت بیولوژیکی درونی هستند که به آن­ها در سازگاری با ریتم منظم شبانه‌روز کمک می­ کند. هدف این مطالعه بررسی وجودتغییرات ژنتیک ساعت بیولوژیکی در جستجوی اطلاعات افراد مختلف و ترسیم الگوی جستجوی اطلاعات سلامت بود.
مواد و روش‌ها: پژوهش حاضر از نوع بنیادی کاربردی است که به روش نیمه تجربی اجرا شده است. جامعه آماری پژوهش متشکل از 69 دانشجو بود که با روش نمونه گیری هدفمند انتخاب شدند. داده­ها در دو مرحله تکمیل پرسشنامه سلامت عمومی، تیپ خواب صبحگاهی، شامگاهی و مشاهده رفتار تکمیل وظایف جستجو و تحلیل لاگ با استفاده از تصاویر ضبط شده از کاربران در نرم افزار Camtasia studio گردآوری شد. سپس با استفاده از تحلیل لاگ فایل ها و آزمون مجذور کای و تحلیل واریانس آنوا آنالیز انجام گردید.
نتایج: تحلیل رفتار جستجو و بازیابی آزمودنی‌ها نشان داد این افراد در مجموع 1574 راهبرد و فنون را در مراحل جستجو انجام داده‌اند. نتایج نشان داد که بیشترین فراوانی مربوط به گروه خواب بینابینی (65 درصد) می ­باشد. همچنین 11.5 درصد از کاربران با خواب شامگاهی و 23 درصد هم به صورت خواب صبحگاهی بودند. افراد دارای خواب شامگاهی نسبت به بقیه جستجوی اطلاعات بهتر در زمان پایین­ تری داشتند (P=0.017).
نتیجه‌گیری: هیچ یک از تیپ‌های خواب نمی‌تواند بر آزمون‌ها تاثیرگذار باشد و باعث به وجود آمدن سیکل‌ها شود. بر اساس تغییرات ژنتیکی که رخ می‌دهد انسان‌ها دارای ویژگی‌های مختلفی هستند که این ویژگی‌ها تغییر می‌کند و تفاوت‌های فردی و عملکردی را به وجود می‌آورد و بنابراین دامنه تفاوت‌های فردی بسیار گسترده است.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/10/30 | ویرایش نهایی: 1400/3/19 | پذیرش: 1400/2/9 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1400/3/19

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پژوهش سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Health Research Journal

Designed & Developed by : Yektaweb