دوره 7، شماره 4 - ( 6-1401 )                   جلد 7 شماره 4 صفحات 345-332 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Fatholahi E. The Long-Term Impact of Health Expenditure on Health Status in Iranian Provinces: An Empirical Evaluation Using Panel Data Analysis. hrjbaq 2022; 7 (4) :332-345
URL: http://hrjbaq.ir/article-1-602-fa.html
فتح الهی الهام. تاثیر بلندمدت مخارج بهداشتی بر وضعیت سلامت در استان‌های ایران: ارزیابی تجربی با استفاده از تجزیه و تحلیل داده‌های پانل. مجله پژوهش سلامت 1401; 7 (4) :345-332

URL: http://hrjbaq.ir/article-1-602-fa.html


گروه اقتصاد، دانشکده علوم اداری و اقتصاد، دانشگاه لرستان، ایران ، (elham.fatholahi@yahoo.com)
چکیده:   (141 مشاهده)
مقدمه: سلامت یکی از بخش مهم اقتصادی کشور بوده و معمولاً تحت کنترل عمومی است. این بدان معناست که نظام سلامت گاهی می‌تواند توسط دولت ها، به عنوان ابزاری در سیاست های اقتصادی مورد استفاده قرار گیرد. هزینه‌های بهداشت و درمان جزء لاینفک اقتصاد محسوب می‌شود و به‌طور قابل توجهی به توسعه اقتصادی کمک می‌کند. هزینه‌های بهداشت و درمان، سرمایه انسانی را بهبود می بخشد. با این حال، کشورهای در‌حال‌توسعه اغلب توجه کمتری به هزینه‌های بهداشتی در بودجه ملی سالانه می‌کنند. لذا بهبود سرمایه‌گذاری در مراقبت‌های بهداشتی در دستور کار توسعه هر کشور، یک امر مهم و ضروری است.
مواد و روش ها: مطالعه حاضر تلاشی برای بررسی رابطه بلندمدت مخارج بهداشتی بر نرخ مرگ‌و‌میر بعنوان یکی از شاخص‌های سلامتی در استان‌های ایران طی دوره 1385 تا 1398 است. نرخ مرگ‌و‌میر به عنوان تابعی از هزینه‌های بهداشتی، وضعیت آموزشی زنان، تولید ناخالص داخلی سرانه و شهرنشینی مدل سازی می‌شود. برای دستیابی به این هدف، در این تحقیق از آزمون هم‌انباشتگی کائو، پدرونی و وسترلاند و متعاقبا برای تخمین رابطه بلندمدت از روش های حداقل مربعات معمولی کاملاً اصلاح شده (FMOLS) و حداقل مربعات معمولی پویا (DOLS) استفاده شده است. همچنین جهت تخمین رابطه و آزمون های انجام شده از نرم‌افزارهای10  Eviews و Stata 17 استفاده شده است.
نتایج: نتایج این مطالعه حاکی از این است که هزینه‌های سرانه بهداشتی، وضعیت بهداشتی و شهرنشینی در هر دو مدل FMOLS و DOLS سبب افزایش میزان مرگ‌و‌میر جمعیت در استان‌های کشور به ترتیب به اندازه ی 0/093 ، 0/046، 4/09 ، 2/38، 84/4 و 06/5 واحد می‌شود. که از بین متغیر های ذکر شده، وضعیت بهداشتی و شهرنشینی تاثیر قابل توجهی بر افزایش میزان مرگ‌و‌میر در استان‌ها دارد. همچنین نتایج نشان داد که تولید ناخالص داخلی سرانه و وضعیت تحصیلی زنان نیز تأثیر قابل توجهی بر کاهش میزان مرگ‌و‌میر دارد، بطوری که با افزایش یک واحد در هریک از متغیر های ذکر شده در دو مدل تخمینی به ترتیب سبب کاهش 61/2، 95/1، 01/4 و 664/0 واحد در میزان مرگ‌و‌میر استان‌ها می‌شود. علاوه بر این، نتایج این مطالعه عوامل تعیین‌کننده مخارج بهداشتی مانند تولید ناخالص داخلی سرانه، آموزش زنان، بهداشت و شهرنشینی را روشن می‌کند که پیامدهای سیاستی واضحی برای کاهش نرخ مرگ‌و‌میر در میان استان‌های ایران دارد.
نتیجه گیری: براساس یافته‌های تحقیق، دولت باید به اولویت‌بندی هزینه‌های بهداشت از طریق افزایش سهم هزینه‌های بهداشت عمومی بصورت سهم عادلانه در هر استان بپردازد تا وضعیت بهداشتی و پوشش ایمن‌سازی از طریق سطح بهداشت را بهبود بخشد. علاوه بر این، دولت باید اقداماتی را برای بهبود درآمد از طریق رشد اقتصاد و افزایش منابع برای آموزش زنان را اجرا کند. تجزیه و تحلیل‌ها نشان می‌دهد که این اقدامات می‌تواند منجر به بهبود نتایج سلامت در ایران شود. با این حال، هزینه‌های سرانه بهداشتی در دوره ی مورد مطالعه این تحقیق، سبب کاهش سلامت کلی جمعیت شده است. دولت و سیاستگذاران بایستی توجه ویژه به بخش بهداشت و درمان در اقتصاد کشور داشته باشند و با تخصیص منابع موجود و کافی برای این بخش و فراهم کردن خدمات و امکانات بهداشتی و غیربهداشتی برای جمعیت کشور، سلامت افزاد جامعه را ارتقاء دهند. لذا باید یکی از اهداف اصلی نظام سلامت، افزایش بهره‌وری و استفاده مناسب از امکانات موجود باشد.
 
شماره‌ی مقاله: 8
متن کامل [PDF 1499 kb]   (42 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1401/4/30 | ویرایش نهایی: 1401/8/11 | پذیرش: 1401/6/30 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1401/7/10 | انتشار: 1401/8/11

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پژوهش سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Health Research Journal

Designed & Developed by : Yektaweb