دوره 2، شماره 3 - ( 4-1396 )                   جلد 2 شماره 3 صفحات 166-157 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دانشکده علوم اقتصادی و اداری، دانشگاه لرستان، خرم آباد، ایران ، (golkhandana@gmail.com)
چکیده:   (4813 مشاهده)

مقدمه: یکی از چالش‌های اساسی در حوزه‌ی اقتصاد سلامت، شناسایی عوامل مؤثر بر هزینه‌های بخش سلامت است. یکی از عوامل مؤثر بر هزینه‌های بخش سلامت، آلودگی هوا می‌باشد که در بیشتر مطالعات تجربی نادیده گرفته شده است؛ در حالی‌که آلودگی هوا یکی از مشکلات زیست‌محیطی است که در سال‌های اخیر به خطر جدی برای سلامت بشر تبدیل شده است. بنابراین، هدف این مطالعه بررسی اثر آلودگی هوا بر هزینه‌های بخش سلامت در ایران می‌باشد.

مواد و روش‌ها: این مطالعه با استفاده از داده‌های سری زمانی سال‌های 1392-1358 به بررسی رابطه‌ی پویای بلندمدت و کوتاه‌مدت بین سرانه هزینه‌های بخش سلامت، شاخص‌های آلودگی هوا (انتشار گاز مونوکسید کربن و ذرات معلق PM10)، درآمد سرانه، سرانه‌ی پزشک، سالمندی و شهرنشینی پرداخته است. به این منظور از آزمون همگرایی کرانه‌ها و مدل خودرگرسیون با وقفه‌های توزیعی (ARDL) استفاده شده است. همچنین، تحلیل داده‌ها به کمک نرم‌افزارهای Eviews و Microfit انجام شده است.

یافته ها: نتایج آزمون کرانه‌ها دلالت بر وجود رابطه تعادلی بلندمدت بین متغیرهای مدل دارد. بر اساس نتایج به‌دست‌آمده از مدل ARDL، انتشار گاز مونوکسید کربن و ذرات معلق PM10، سرانه هزینه‌های بخش سلامت را در کوتاه‌مدت و بلندمدت افزایش می‌دهد. همچنین، افزایش شهرنشینی نیز به‌طور غیرمستقیم از طریق افزایش آلودگی هوا، سرانه هزینه‌های بخش سلامت را در کوتاه‌مدت و بلندمدت افزایش می‌دهد.

نتیجه‌گیری: نتایج تحقیق حاکی از آنست که گسترش آلودگی هوا، هزینه‌های بخش سلامت را افزایش می‌دهد؛ لذا، اتخاذ سیاست‌ها و راه‌کارهایی که به کاهش آلودگی هوا در کشور بیانجامد، کاملا ضروری است.

متن کامل [PDF 682 kb]   (2677 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1395/11/22 | ویرایش نهایی: 1397/8/16 | پذیرش: 1396/3/15 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1396/4/15 | انتشار: 1396/4/15

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.