مجله پژوهش سلامت- اخلاق نشر
اخلاق نشر

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1399/3/11 | 
- مجله پژوهش سلامت متعهد به رعایت اصول اخلاق نشر بر اساس کدهای اخلاقی کمیته بین‌المللی اخلاق نشر و همچنین راهنمای کشوری اخلاق در انتشار آثار پژوهشی علوم پزشکی (کدهای ۲۶ گانه مصـوب کمیتـه کشوری اخلاق در پژوهش های علوم پزشکی و نیز مفاد معاهده هلسینکی) است.
- داشتن کد اخلاق برای کلیه مقالات دارای نمونه انسانی الزامی ست. بنابراین تمام مقالات دارای مداخله بر روی انسان (حتی بصورت تکمیل پرسشنامه و جمع آوری دیتا) که برای مجله پژوهش سلامت ارسال می گردند باید دارای تاییدیه اخلاق در پژوهش از مراجع ذیصلاح بوده و شماره کد تاییدیه حتما در مقاله ذکر گردد. همچنین کلیه مطالعات کارآزمایی بالینی باید در سامانه کشوری ثبت کارآزمایی بالینی (به آدرس IRCT.IR) ثبت شده و کد تایید آن حتما در مقاله درج گردد.
- مقالات ارسالی به مجله پژوهش سلامت نباید قبلا در یکی از نشریات داخلی و خارجی به چاپ رسیده و یا بطور همزمان برای سایر مجلات ارسال گردد. این مورد باید به تایید کتبی نویسنده مسئول مقاله برسد.
- مسئولیت صحت و سقم مطالب هر مقاله به عهده نویسنده یا نویسندگان آن می‌باشد. این مجله حق رد یا قبول و نیز ویراستاری مقالات را برای خود محفوظ می‌دارد.
- تمامی فرآیند داوری بصورت الکترونیکی و بدون نام و مشخصات نویسندگان مقاله صورت خواهد گرفت.
- نویسندگان تا زمان پایان فرایند ارزیابی داوری و مشخص شدن نتیجه داوری، حق ارسال مقاله به مجلات دیگر را ندارند.
- در کارآزمایی‌های بالینی، اسامی بیماران و شماره تخت بیمارستان، مخصوصاً در تصاویر ذکر نشود، اخذ رضایت نامه از بیماران ذکر شود. مشخص شود که مطالعه اپیدمیولوژیک یا کارآزمایی بالینی توسط کمیته اخلاق دانشگاه یا مرکز تحقیقاتی و یا وزارت بهداشت و درمان وآموزش پزشکی تصویب شده است. چاپ و انتشار مقاله کارآزمایی‌های بالینی منوط به ثبت آن در مرکز ثبت کارآزمایی‌های بالینی ایران (IRCT)  یا هر یک از مراکز ثبت بین‌المللی مورد تایید سازمان  بهداشت جهانی می‌باشد.
- نویسنده محترم مقاله دقت نماید تا از هرگونه سرقت ادبی (Plagiarism) در ارائه مقاله خودداری شود، بطوری‌که استفاده از ایده، طرح، محصول و نوشتار نویسندگان دیگر بدون دریافت مجوز و یا ارجاع‌دهی مناسب چه به صورت آگاهانه و غیرآگاهانه ممنوع می‌باشد. مطلوب است در ارائه عبارات و جملات دقت لازم و رعایت امانت کامل صورت گیرد.
- اطلاعات شخصی نویسندگان مقالات برای افرادی که به اطلاعات دبیرخانه مجله دسترسی دارند (همانند سردبیر، کمک سردبیر و مدیر اجرایی) کاملا محرمانه خواهد بود.
- تمامی مسئولیت مقاله منتشر شده به خصوص اعتبار مطالب ارائه شده و رعایت اخلاق در پژوهش برعهده نویسنده یا نویسندگان مقاله می‌باشد.
- هیچگونه هزینه‌ای بابت داوری مقالات و انتشار آن در مجله پژوهش سلامت دریافت نمی‌گردد.
- چاپ و انتشار مطالب مجله پس از کسب اجازه از سردبیر با ذکر ماخذ مجاز می‌باشد. هرگونه استفاده از مطالب نشریه بدون ذکر منابع ممنوع است.
 
نشانی مطلب در وبگاه مجله پژوهش سلامت:
http://hrjbaq.ir/find.php?item=1.119.29.fa
برگشت به اصل مطلب